Şark Köşesi Nedir?

Şark köşesi Anadolu'muzun özellikle Güney Doğu'da bir dekorasyon kültürüdür. Osmanlının çok öncesine dayanan bu kültür hala yaşamaktadır. ... Şark köşesi doğu kültünü yansıtan bir dekorasyon, ev tasarım modelidir. Genellikle sedir takımları yada minder takımlarından oluşur. Şark Köşeleri evimizin herhangi bir odasını rahatlıkla ayıra bileceğimiz doğu kültürünün yaşatılabileceği en güzel kütürlerden biridir. Sadece evlerimizi değil hatta, iş yerinizin bir bölümünü, yazlık yada köy evinizin bir kısmını şark odası şeklinde masif ahşapla dekor yapmak isteyebilirsiniz.

Sıra Gecesi Hakkında Kültürel Bilgileri Kısaca Anlatalım

Güneydoğu eğlencelerinde sıra geceleri ayrı bir öneme sahip. Bölgenin yaşayışını ve kültürünü aktarıyor.

Sıra gecesi Şanlıurfa kültürünün bir parçası olarak görülüyor. En az 400 - 500 yıllık bir geçmişe dayanan bu kültür, sohbet ve muhabbet ederken bir yandan; edebiyat, musiki, birlik, beraberlik, dayanışma, yardımlaşma, usta-çırak geleneği, küçüğe sevgi, büyüğe hürmet gibi özellikleri aşılamak üzerine kurulmuştur.

 

Şark Köşesi Hazırlama

Şark köşesi sıra geceleri düzenlerken yakınlarımız, arkadaşlarımız ve dostlarımızla güzel saatler geçirebileceğimiz kendimizi çok rahat hissedeceğimiz doğal ahşap ürünlü yerlerdir. Bu zamanları konforlu geçirmek adına nelere dikkat etmeliğiz dekor olarak neler kullana biliriz biraz bu detaylara değinelim istiyoruz. Bir Şark köşesi hazırlamak isteye bilirsiniz bunun için elinizde malzeme yada bunun la ilgili bir fikriniz olmaya bilir. Bu duruma nacizane ufak tiyolarla güzel çözümler bulabiliriz.

Şark köşelerimizi doğal masif ağaçlardan üretilmesi o kültürel değerlerimize değer katmak için en güzelidir. Doğal ahşap ürünlerimiz için  Profesör yardım, alabilirsiniz ya da  kendiniz de yapabilirsiniz. profesör bir yardım alırsanız siz fikirleriniz sunup rahatınıza bakmanızı tavsiye ederim ama diyorsanız kendim yapacağım ve kendi değerimle gurur duyacağım oda mümkün tabiki.

tanesa-sark-kosesi-ark-kesi-351-144726-23-b

 Kendi Şark köşemi nasıl yapabilirime bir yanıt arayalım

Kendi Şark köşemizi kullanılmayan paletlerle önce kullanılacak alana göre planlayıp kesmeniz lazım sonra kestiğiniz parçaları bir birine sabitlemek için ister tutkal isterseniz de çivi kullanarak sabitlememiz gerekiyor. Sabitlenen parçaları önce zımpara ile çapak ve kıymıklarını iyice temizleyelim temizlenen ahşapı önce renklerdirmek isterseniz istediğiniz ahşap renklendirici ile renklendirip kurumaya bırakalım. Kuruyan ürünü tekrar ince bir zımpara yapalım, sonra fırça ile ahşap cilası uygulayalım, tekrar kurumaya bırakalım, bu sefer singer zımra ile temize çekelim sonra son kat olark tekrar fırça ile ahşap cilası (vernik) uygulayalım, kuruduktan sonra koyulacak mekana taşıyabiliriz. Minder ve Sedir için hazır olanları tercih etmeniz en kısa yolu izleminize yardımcı olacaktır.