Mutfak masası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylı bilgiler vereceğimiz bu yazımızda sizler de mutfaklarınıza almak istediğiniz masalar konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Mutfakların olmazsa olmazları arasında yer alan masalar, aynı zamanda işlevsel özellikleri ile kullanışlı bir ev eşyası olma özelliği taşır. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için tercih edilen masalar, ev hanımlarına yemek hazırlarken ya da gündelik işlerinde dahi yardımcı olur. Bu yüzden masaların hem evlerde hem de mutfaklarda farklı bir öneme sahip olduğunu belirtmek mümkündür.

Mutfak Masası Çeşitleri Nelerdir?

Mutfak masaları da kendi içerisinde birtakım farklılıklar gösterir. Modellerine göre farklı çeşitleri ile karşımıza çıkan mutfak masaları ile dekorasyona uygun çözümler bulmak mümkün olur. Ayrıca masaların mutfak dolapları ile uyumlu olması şık ve estetik görüntülerin de ortaya çıkmasını sağlar. Tabi istenen görüntüler elde etmek için mutfak masaları çeşitlerine daha yakından göz atmak ve seçici olmak gerekir. Mutfak masası çeşitleri ise genel olarak aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;
Ahşap mutfak masaları
• Cam mutfak masaları
• Açılır - kapanır mutfak masaları
• Bölmeli mutfak masaları
• Katlanabilir mutfak masaları

Mutfak Masası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlerde en çok kullanılan alanlardan birinin mutfak olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde. Hal böyle olunca en çok kullanılan eşya da doğal olarak mutfak masaları olur. Mutfakların vazgeçilmezi olan masalar, pek çok fazla amaç için kullanılır ve bu yüzde masaların mutfaklarda önemli bir yere sahip olduklarını söylemek yanlış olmaz. Mutfaklar için masaların bu denli önemli olması seçim konusunda da bazı hususlara dikkat edilmesini gerektirir. Yani mutfak masası seçerken püf noktaları gözden kaçırmamak önemlidir. Peki, mutfak masası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler neler olabilir? bunlara bakalım.

Masa Ölçüleri

Mutfaklar için tercih edilecek masalarda ölçüler önemli bir yere sahiptir. Çünkü ölçülerin mutfağa uygun bir şekilde olması ve gereksiz alan kaplamaması gerekir. Küçük boyutlu bir mutfak için büyük bir masa almak en büyük yanlışlardan biri olur. Büyük ölçülere sahip olan masalar mutfak içerisinde hareket alanını kısıtlar ve hatta yemek amaçlı kullanılmasını bile zorlaştırır. Bu yüzden mutfak ölçülerine uygun olarak masa seçmek ve buna göre bir masa almak önemlidir.

Isı Ve Çevre Koşullarına Dayanıklılık

Seçilen masaların hem ısıya hem de diğer çevre koşullarına karşı dayanaklı olması gerekir. Bazen masanın üzerine sıcak bir çaydanlık ya da tencere koyulması gerekebilir. Kısa süre için olsa da bir anda masanın bundan etkilenmemesi ve sorun çıkarmaması önemlidir. Tabi bunun yanında diğer çevre koşulları açısından da dayanıklı olmasında fayda vardır. Örneğin küçük bir çocuğun oynarken üstüne çıkması halinde hemen devrilmemesi ya da biraz yüklenilmesi halinde kendini bırakmaması gerekir.

Mutfak Dekorasyonuna Uyum

Mutfak masalarının seçiminde önemli olan bir başka husus da genel dekorasyona uyumdur. Yani masaların mutfak dolapları, mutfak tezgahı ya da mutfakta yer alan diğer eşyalar ile uyumlu olmasında fayda vardır. Bunun yanında masaların şekil açısından yuvarlak, kare ya da dikdörtgen olmaları mümkündür. Ancak bu seçimin de mutfağın tarzına göre yapılması gerekir. Bu yüzden masa alırken şekil bakımından da değerlendirme yapmakta fayda vardır.

Kolay Temizlenebilen Masalar

Masalar çok fazla kullanıldıkları için aynı zaman sık sık da kirlenir. Bu nedenle masa alırken kolay temizlenebilen bir model seçilmesinde yarar vardır. Aksi taktirde sürekli masa temizlemek ve bunu kolay bir şekilde yapamamak mutfaktaki işleri zorlaştırır. Ama kolay temizlenebilen modeller her zaman için mutfakta çok fazla zaman geçirenlere avantaj sağlar.

Modası Geçmeyen Masalar

Masa seçiminde önemli olan bir başka husus da modası geçmeyen masalar satın almaktır. Genelde kadınlar direkt olarak hoşuna giden ya da zamanın modası olarak ne çıkan yemek masalarını tercih eder. Ancak yemek masalarında en doğru seçim hiçbir zaman modası geçmeyen masalar almaktır. Bu şekilde masaları uzun yıllar kullanmak ve her an modanın bir parçası olmak mümkündür.

Fonksiyonel Masalar

Eğer mutfağınız küçükse ve bir de masadan kaynaklı alanın daralmasını istemiyorsanız, açılır kapanır ya da belirli bir kısmında açılır kapanır özellik bulunan masaları tercih edebilirsiniz. Bu tür masalar fonksiyonel açıdan oldukça büyük avantajla sağlar. İşiniz olmadığı anlarda katlayıp bir kenara koyabilir ya da açılır kapanır kısmını kapatarak mutfaklarınızda daha geniş bir alana sahip olabilirsiniz.

Çocuklar İçin Güvenli Masalar Olmalı

Evde çocuk varsa ya da misafir çocuklarını göz önüne alacak olursak; masaların güvenlik açısından birtakım özellikleri bulundurması gerekir. Örneğin uç kısımlarının sivri olmaması ya da cam masaların yeterli desteğe sahip olacak şekilde dizayn edilmemesi çocuklar için tehlikeli durumların öne çıkmasına neden olur. Bu nedenle satın alınan masaların kalitesi ve işçiliği de belirli bir standardın altına düşmemelidir.

Mutfak Masası Nasıl Yerleştirilir?

Mutfak masalarının seçimi sonrasında sıra mevcut mutfak alanında yerleştirilmesine gelir. Bu yerleşim ne kadar doğru olursa mutfak içerisindeki hareket alanı da o kadar rahat olur. Bu nedenle öncelikle mutfak masasının formuna yani şekline göre bir yerleşim yapılabilir. Eğer mutfağınız geniş bir alana sahipse ve masayı konumlandırmak için yeterli alanınız varsa yemek hazırlama, pişirme ya da servis etme gibi durumlarda mutfak masasını kullanmak için orta alana yerleşim yapmak uygun olur.

Mutfak masaları genelde yuvarlak, kare ve dikdörtgen şekilleri ile karşımıza çıkar. Gene olarak yuvarlak masaların çok fazla alan kapladığı düşünülür, ancak bu tam olarak doğru değildir. Özellikle yuvarlak masaya oturabilecek kişi sayısı hesap edildiğinde kare ve dikdörtgen masalara göre daha avantajlı olduklarını söylemek mümkündür. Yuvarlak masaların yerleştirilmesinde de yine mutfak alanı önemlidir. Geni bir mutfağa sahip olan 7 - 8 kişilik bir masa ile daha çok misafir ağırlayabilir. Ancak küçük mutfaklar için 4 - 5 kişilik yuvarlak masalar uygun olacaktır.
Diğer yandan mutfak masalarının yerleştirilmesinde öne çıkan başka bir husus ise kolay erişim imkanı olmasıdır. Yani mutfakta herhangi bir hazırlık yaparken gerekli olduğu anda masaya kolayca erişebilmek gerekir. Böyle bir durumda mutfakta en çok hangi alanda zaman geçirildiği saptanmalı ve buna göre masa en yakın konuma yerleştirilmelidir. Masaya kolay erişim mutfaklar bir şeyler yapıldığı ve ihtiyaç duyulduğu anda işlerin kolaylaşmasını sağlar ve bunun yanında pratik çözümleri de beraberinde getirir. Tabi bu konuda iş yine hanımlara düşmektedir. Genelde mutfak dizaynı hanımlardan sorulur ve her kadın mutfakta kendi tarzını yansıtır. Mutfak masaları başta olmak üzere pek çok eşyanın yerleştirilmesinde her zamanki gibi hanımlar önemli bir rol oynar.

Bunların yanı sıra mutfak dizaynında önemli bir yere sahip olan mutfak masaları için farklı ortam ve koşullara sahip olan masalar da tercih edilebilir. Örneğin yemek yeme kısmı açılır kapanır özelliğe sahip olan masalar, küçük mutfaklarda tercih edilebilir. Bu sayede mutfak içerisinde masaların kullanımı daha fonksiyonel bir hale gelir.