Dekorasyonda trendler her geçen gün değişiyor, modern yaklaşımlara doğal dokular eşlik ediyor ve daha sofistike mekan tasarımları ortaya çıkıyor. Son dönemin trendlerinden biri de masif ahşap mobilyaların tüm alanlarda kullanılması. İster salonda bir orta sehpa, ister yemek odanızda şık bir yemek masası, isterseniz ofiste keyifli bir çalışma masası olarak kullanmayı tercih edin; hem şık hem doğal bir görünüm sağlayan masif mobilyalarla siz de estetik mekanlar oluşturabilirsiniz. Böylelikle ahşabın doğallığını yaşamaya ve yaşatmaya devam edebilirsiniz.

Ağaç kesildikten sonra ham tomruktan biçilerek elde edilen ahşaba masif ahşap deniyor. Ahşabın kaplama veya doldurma olmayan som ve saf hali olarak da tanımlayabileceğimiz masif ahşap son yıllarda dekorasyonun parlayan yıldızlarından biri. Kontrplak, sunta, mdf veya kaplama gibi diğer türler ahşap kompozitlerinin yapıştırıcılarla birbirine tutturulmasından ve bileşimlerinden elde edilirken, masif ahşap tamamen doğal ve gerçek ağaç liflerinden oluşuyor. Hiçbir dolgu maddesi ve de yapıştırıcı içermiyor.

Evladiyelik Ahşap Mobilyalar

Masif ahşap mobilyalar doğal oldukları kadar fiyatlarıyla da dikkat çekiyor. Zira diğer ahşap mobilya türlerine göre masif mobilyalar bir nebze daha pahalı olabiliyor. Ancak bu sizi masif kullanmaktan geri koymasın çünkü fiyat performans açısından masif diğer tüm mobilyalara göre çok daha avantajlı. Doğal olması demek yaşayan bir mobilyanız var demek oluyor ve eğer masif mobilyalarınıza iyi bakarsanız torunlarınıza miras bile bırakabiliyorsunuz. Geçmişten bugüne dayanan antika değerindeki ahşap mobilyaların pek çoğunun masif olduğunun altını da hazır sözü edilmişken çizelim.

Masif ahşap ürünlerde Çam, Köknar, Ladin, Ihlamur, Kayın, Dişbudak ve Gürgen gibi ağaçlar kullanılıyor ve bu ürünler 250 sene kadar bir problem yaratmadan kullanılabiliyor. 

Masif Demek Pahalı Demek Değil

Masif ahşap mobilyalar her aman çok pahalıdır diye bir kural olmadığını bilmelisiniz. Üstelik gereken malzemeyi temin ettiğiniz takdirde basit bir işçilik gerektiren ürünleri kendiniz bile tasarlayabilirsiniz ya da mobilyalarınızda basit değişiklikleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Ahşabın en önemli özelliği her yerde ve her türlü amaç için rahatlıkla kullanılabilen bir malzeme olması. Ahşap ve su kelimelerinin yan yana gelmesi de sizi korkutmasın üstelik. Suyla temas edecek noktalarda bile rahatlıkla ahşap mobilya kullanabilirsiniz. Yanlış bilgileri aklınızdan silin. Büyük yolcu teknelerinin güvertelerini düşünün, onlar da ahşap öyle değil mi? Demek ki sanıldığı gibi değil, ıslansa bile doğru bir bakım uygulandığı sürece ahşap mobilyalar her alanda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Masif Ahşabın Yararları Nelerdir?

Doğal malzemelerin en önemli yanı geri dönüştürülebilir olmaları. Yani mobilyanız kullanım özelliklerini zamanla yitirse bile onu dönüştürebilir ve malzemesinden faydalanarak farklı bir amaçla yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz. Masif ahşabın yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

• Başta da söylediğimiz gibi masif ahşap doğal ve geri dönüştürülebilir bir malzeme olduğundan oldukça dayanıklı ve sağlam mobilyaların üretilmesine olanak tanıyor.
• Masif ahşap malzemeler çok az bakım gerektiriyor, vida tutma dayanıklılığı da diğer tüm kompozit ahşap malzemelerden daha fazla.
• Zımparalama ve inceltme gibi yenileme işlemlerini çok kolay kaldıran masif ahşaptan bir mobilyaya birkaç defa dönüştürmeniz mümkün olabiliyor.
• Masif ahşabın en dikkat çekici özelliklerinden biri de evlerde bulunan bağıl nemi yüzde 45-57 oranında muhafaza etmesi ve bu özelliği sayesinde de bakteri, mantar ve böceklerin üremesini engelleyecek bir ortam oluşturmasıdır. Salt bu nedenle ile masif ahşap mobilyaları kullanmayı tercih edebilirsiniz çünkü daha sağlıklı ortamları garantilemiş olursunuz.
• Ahşabın bulunduğu mekanda hava sirkülasyonuna yardımcı olduğundan ortam havasının temizlenmesine katkıda bulunduğunu da unutmayın.

Masif Masa ve Sehpalar

Ev dekorasyonunda masif ahşap kullanımını ağırlıklı olarak yemek masalarında ve orta sehpalarda görüyoruz. Özellikle dekoratif açıdan masif mobilyalar salon tasarımlarına çok yakışıyor. Ancak eğer masif bir masa tercih ediyorsanız yemek esnasında mutlaka altlık kullanmanız gerektiğini de unutmayın. Çünkü sıcak ürün teması ahşap masanıza zarar verebilir. Masif ahşap masalarda koruyucu bitkisel yağlar kullanılması öneriliyor ancak uzun süre sıvıyla temas etmesi masif ürünlerde lekelenmelere neden olabiliyor. En fazla bir saat içerisinde kuru bir bezle temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Televizyon Ünitelerinde Doğallık Öne çıkıyor

Yeni nesil evlerin yeni nesil mobilyalarından biri televizyon üniteleri... Televizyon ünitelerinde de artık klasik modellerle araya mesafe girmeye başladı. Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte sadeleşen ve giderek incelen televizyon tasarımları daha sade e doğal televizyon ünitelerine yönelimi arttırıyor. Bu da tv ünitesi, kitaplık ve konsol gibi ürünlerde masif malzemenin tercih edilirliğini arttırıyor.

Masif Ahşap Ürünlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Masif ürünler diğer malzemelerden üretilmiş mobilyalara kıyasla her ne kadar daha dayanıklı ve kaliteli olsalar da çizilmelere karşı korunmaları da gerekiyor tabi. Masa bezi, yer paspası ve bardak altlıklarını düz yüzeyleri korumak için en önemli yardımcılarınız oluyor. Bunun dışında ahşap mobilyalarınızı zarar görmeden uzun yıllar boyunca kullanabilmeniz için yapmanız gerekenler şunlar:

• Toz alırken dikkatli olmalısınız. Kuru şekilde toz alıyorsanız mumlu bir mikrofiber bez kullanmalısınız. Yumuşak bir şekilde silmeli ve mobilyanızı güç uygulayarak ovmamalısınız. Alternatif olarak özel temizleyicileri kullanabilir ve yumuşak bir bezi hafif nemlendirerek de mobilyanızı temizleyebilirsiniz.
• Eğer masa ya da sehpanızın üzerine bir sıvı dökülürse zaman kaybetmeden temizlemeniz masif mobilyada lekelenme olmaması için çok önemli. Sıcak bardak, demlik ya da tencereleri de direkt olarak masa üzerine koymamalısınız.
• Kurumaya başlamış su izlerini de çok hızlı bir şekilde temizlemelisiniz.
• Mobilyanızı temizlerken çizmemeye dikkat edin. Çizilmemesi için en önemli yardımcılarınızı şöyle sıralayabiliriz: Mikrofiber mumlu bez, yer paspası, masa örtüsü, ahşap temizleyici özel ürünler.