Gardırop alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgiler sunacağımız bu yazımız ile sizler de gardırop satın alırken hangi püf nokralara dikkat etmeniz gerektiğini tam olarak öğrenebilirsiniz. Gardıroplar, bir evin en temele ihtiyaçları arasında yer alır. Çünkü kıyafetler, elbiseler, yazlık ya da kışlık giyilebilecek tüm giysilerin muhafaza edildiği yer gardıroplar olarak karşımıza çıkar. Bu nednele bir evde bulunması gereken mobilya türündeki eşyaları başında gardıroplar gelir.

Gardıropları bir evin diğer odaklarında bulunan ve olmazsa olmaz olarak kabul edilen eşyalar gibi görmek mümkündür. Yani oturma odasında nasıl ki kanepe ya da koltuk olmazsa olmazlar arasında ise yatak odalarında ya da giyinme odalarında da gardıroplar için aynı şeyi söylemek yanlış olmaz. Gardıropların bu denli önemli olmasındaki etken onlar olmasan yatak odlarının ya da giyinme odalarının neredeyse bir savaş alanı haline gelmesini engellemesidir. Kıyafetlerden aksesuarlara, ayakkabılardan evdeki diğer tekstil ürünlerine kadar hemen her eşyanın saklanmasında ya da muhafaza edilmesinde gardıroplar önemli bir konumda yer alır.

Gardırop Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Günümüzde farklı model ve tarzlarda gardıropların olduğunu söylemek mümkündür. Gardırop modelleri genelde kişinin yaşam tarzına göre seçilir ve bunun yanında ihtiyaçlar da göz önünde bulundurulur. Çünkü gardıroplar bazen sadece kıyafetlerin muhafaza edilmesi için alınmaz. Bunun yanında bazı ev hanımları yorgan, çarşaf, battaniye ve nevresim takımı gibi ev tekstili olan ürünleri de gardıroplar da saklamaktadır. Tabi bunların yanı sıra yazlık ve kışlık kıyafetlerin mevsim bitişlerinde rafa kaldırıldığı yerler de yine gardıroplar olur. Peki, gardırop satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? daha yakından bakalım.

Gömme Dolap Gardıroplar

Eğer evinizde yeteri kadar alan yoksa ve gömme dolap için uygun bir yeriniz mevcutsa almak istediğiniz gardıropları gömme dolap seçeneği olanlar arasından tercih edebilirsiniz. Dekoratif ve şık bir görüntü sergileyen bu gardıroplar, aynı zamanda alandan tasarruf etmenize olanak sağlar. Üstelik gömme gardıroplar ferah ve şık bir ortam yaratma konusunda da oldukça avantajlı çözümler sunar.

Doğru Gardırop Ölçüleri

Gardırop alırken ölçülerin doğru belirlenmesinde fayda vardır. Yani gardırobu almadan önce yatak odasının ölçülerini almak ve buna göre bir gardırop seçiminde bulunmak gerekir. Aksi taktirde gelen gardırop yatak odasında büyük bir alanı kaplayabilir ve hatta öngörülen alan içerisine sığmayarak çeşitli sorunlar çıkmasına neden olabilir.

Gardıroplarda Genişlik Ölçüleri

Son zamanlarda genişlik konusunda iki kapılı gardırop modelleri oldukça revaçtadır. Yalın bir tasarıma sahip olsalar da geniş iç hacimleri ile pek çok eşya ve kıyafet muhafaza etme imkanı sağlarlar. Bunun yanında oda içerisinde genel olarak az bir yer kaplamaları önemli avantajları arasında yer alır. Bu nedenle minimal tasarımları ile iki kapılı gardıropların çok fazla tercih edildiğini söylemek mümkündür.

Sürgülü Kapı Gardıropla

rSürgülü kapı gardıroplar, yatak odası ya da giyinme odasında kapakların açılması için yeterli olmayan alanlar için birebirdir. Bu model gardıroplarda kapılar ikiye bölünmüş şekildedir ve her kapı bulunduğu konumdan yan tarafa doğru açılır. Böylece kapakların açılması için fazladan bir alana ihtiyaç duyulmaz.

Gardırop Yüksekliği

Gardıroplar genelde standart yüksekliklere sahip olsa da bazı modellerin daha uzun olduğunu söylemek mümkündür. Genelde küçük boyutlu yatak odaları için daha az kapıya sahip olan ve bunun yanında daha yüksek gardıropların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Üstelik bu seçim dekoratif açısından da birtakım avantajlar sunar. Dar odalarda yüksek gardıroplar ortamın daha ferah görünmesinde etkili olur. 

Çekmece sayısı

Gardırop seçiminde önemli olan bir başka püf nokta ise çekmece sayısı olarak karşımıza çıkar. Bazı gardırop modellerinde raf ya da askı sayısı yeterlidir. Ancak çekmeceler için yeteri kadar alan ayrılmamış olabilir. Oysaki gardıroplarda çekmeceler kapalı bir gözde herkesin göremeyeceği bir yerde saklandığı önemli ayrıntılardan biridir. Örneğin iç çamaşırların gardırop içerisinde muhafaza edildiği yerler çekmecelerdir. Yetersiz çekmece olması ise önemli eşyaların dışarıda kalmasına neden olur. Bu yüzden gardırop seçerken çekmece sayısına dikkat edilmesi gerekir.

Aynalı Gardıroplar

Giyinme ya da yatak odalarında tabi ki olmazsa olmazlardan biri de aynalardır. Bu konuda sizlere yardımcı olacak ise aynalı gardırop tercihleridir. Aynalı gardıroplar ortamda fazladan ayna bulundurmanın önüne geçer ve bu şekilde fazladan bir eşya ortadan kalkmış olur. Yani gardırop seçiminde aynalı modellerden birini tercih etmek çift taraflı avantaj elde etmenin kapılarını açar.

Işıklandırma

Işıklandırmaya sahip gardıroplar ise kullanım açısından oldukça faydalıdır. Her ne kadar odada ışık olsa da gardırop içini tam olarak aydınlatmaz ve bu tür durumlarda ışıklandırmanın önemi ortaya çıkar. Gardırop içerisinde daha kolay bir şekilde kıyafet seçmek veya aranan bir giysiyi bulmak ışıklandırma sayesinde daha kolay olur.

Şeffaf Kapaklı Gardıroplar

Yeni nesil gardırop modellerinden biri de şeffaf kapılı tasarımlar olmaktadır. Özellikle küçük yatak odalarında daha ferah bir ortam oluşmasını sağlayan bu modeller, ayrıca dolabın içinin dizayn edilme tarzına göre de şık ve estetik görüntüler meydana getirir. Son yıllarda şeffaf kapılı gardırop modellerinin oldukça ilgi görmeye başladığını ve tercih edildiğini de söylemek mümkündür.

Yer Tasarrufu Sunan Dizaynlar

Yer tasarrufu sağlayan gardırop modelleri arasında ise karşımıza çıkan yatak başı ya da bazası ile bütünlük içerisinde yer alan gardırop modelleri olmaktadır. Bulundukları ortamda yerden tasarruf etmenin en etkili yollarından biri olan gardıroplar, oldukça şık ve modern bir görüntü sunar. Sadece bu özelliklerinden dolayı tercih edildiklerini söylemek yanlış olmaz. Kıyafetlerin ve giysilerin ortadan kaldırılması ve daha derli toplu görünmesinde etkili olmalarının yanı sıra dar alanlarda oldukça büyük avantaj sağlar. Bu yüzde yatak odalarında yeteri kadar yere sahip olmayanlar bu tür gardırop modellerini tercih edebilir.

Doğru Gardırop Seçiminin Avantajları

Gardıropta doğru seçim yapmak her zaman için çeşitli avantajlar sağlar. Ancak seçim konusunda dikkat edilmesi gereken öncelikle ihtiyaçların göz önünde bulundurulmasıdır. Bu şekilde daima doğru bir tercih yapmak mümkün olur. Bunların yanı sıra doğru gardırop seçmek birtakım avantajları da beraberinde getirir. Şimdi gardıroplar ile gelen avantajların neler olduklarına daha yakından bakalım.
• Gardıroplar her şeyden önce yatak odası ya da giyinme odalarında derli toplu olmayı sağlar.
• Yorgan, çarşaf, yastık ve nevresim takımı gibi kullanılmayan eşyaların depolanmasına yardımcı olur.
• Mevsimi geçen giysilerin ya da kıyafetlerin yıkandıktan sonra bir dahaki mevsime kadar saklandığı yer yine gardıroplardır.
• Aynalı modelleri ile yatak odalarında ekstradan aynaya gerek duyulmaz.
• Özel tasarımları yerden tasarruf edilmesine olanak sağlar.
• Sürgülü kapıya sahip modelleri de aynı şekilde dar yatak odalarında birçok avantajı beraberinde getirir.
• Çekmeceli ve raflı gözleri ile ufak tefek eşyaların düzenli bir şekilde muhafaza edilmesi mümkün olur.
• Ayrıca gardıroplar sahip oldukları detaylar ile şık ve ferah bir görüntü oluşturma konusunda etkili bir konumda yer alırlar.
• Tabi kıyafetlerin kırışmadan ve düzenli bir şekilde muhafaza edilmesi de yine gardıroplar sayesinde olur.

Hemen Ahşap Gardırop Modellerimizi gözatın.